Choinka z orzechów włoskich Wyróżniony

01 styczeń 2013
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy zastanawialiście się kiedyś co można zrobić z łupinami po orzechach? To pytanie szczególnie intensywnie pojawia się w mojej głowie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy łupanie orzechów staje się wręcz „dyscypliną sportową”.

Najprościej jest po rozłupaniu orzecha skleić go ponownie w całość, przyozdobić wierzchołek wstążeczką i powiesić na choince. Bardziej zaawansowany sposób na nadanie drugiego życia łupinom to wykonanie z nich stroika w kształcie choinki.

krok 5

Szukane:

  • orzechy włoskie
  • nóż
  • klej (najlepiej do klejenia na gorąco, ale równie skuteczny jest klej Magic w tubce, który po wyschnięciu staje się przezroczysty). Podczas używania kleju Magic trzeba trochę odczekać zanim stężeje, więc wykonanie stroika jest trochę czasochłonne. Nie przyspieszymy pracy biorąc klej typu „kropelka” – sklei wszystko tylko nie orzech do orzecha (sprawdzone). Także łączenie na silikon jest nieodpowiednie, bo nie „łapie” go farba i efekt końcowy jest nieestetyczny
  • karton na stelaż, który składamy w kształt stożka (opcjonalnie)
  • złota farba w spray
  • koraliki do przyozdobienia stroika

Krok 1

Rozłupujemy orzechy w taki sposób, aby pozyskać dwie całe połówki. W tym celu należy włożyć ostrze noża w górną części orzecha i trochę pomanewrować.

Krok 2

Usuwamy środek orzecha i dwie puste części łupiny sklejamy ze sobą.

Krok 3

Po uzyskaniu odpowiedniej ilości łupin zaczynamy kleić „orzech do orzecha” warstwami aż do uzyskania kształtu stożka. Możemy wykonać formę stożka z papieru, która posłuży nam jako stelaż, a po wykonaniu stroika usunąć ją. Orientacyjnie - do wykonania naszej choinki o wysokości 20cm wykorzystano 35 orzechów

Krok 4

Po wyschnięciu całość spryskujemy złotą farbą i przyozdabiamy.

I gotowe.

krok 1 krok 2 krok 3 krok 4

 

Uwaga - Generalnie zaproponowana ozdoba może zostać wykonana z całych orzechów, ale chcieliśmy rozwiązać „problem” pojawiającego się odpadu – skorup. Zazwyczaj trafiają do kosza, a stamtąd na składowisko odpadów, w naszym przypadku dzięki zasadzie 3R – (Reuse) – ponownie je wykorzystujemy.

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież