Poród

Jak się okazuje określenie „niesmaczne” nie musi odnosić się do smaku, ale do efektu wizualnego. Mianowicie, przy popularnych imprezach z okazji zbliżających się narodzin dziecka tzw. baby shower serwuje się torty, które mogą przyprawić o mdłości nawet największego smakosza.
W świecie zwierząt, matka tuż po porodzie zjada wydalone przez siebie łożysko, w ten sposób usuwa ślady porodu, które mogłyby naprowadzić drapieżcę na młode. Po drugie, konsumpcja łożyska wzmacnia organizm po porodzie. To właśnie ten drugi aspekt jest przywoływany przez zwolenników spożywania łożyska przez ludzi.
W wyszukiwarce google można bez problemu znaleźć odnośniki do ekomamy, ekotaty, nawet ekobabci! Są też: ekodoktor, ekoszpital, eko-poród. A ekopołożnej jeszcze nie było?!

Przymiotnik wertykalny oznacza pionowy. Jego przeciwieństwem jest horyzontalny czyli poziomy. Wertykalne pozycje porodowe oznaczają mniej więcej pionowe ułożenie ciała rodzącej. Jeśli pozostawi się kobiecie swobodę ruchu i nie sugeruje położenia się na łóżku, najprawdopodobniej instynktownie będzie przyjmowała pozycje pionowe. Dzieje się tak, ponieważ takie ułożenie ciała sprzyja prawidłowemu postępowi porodu czyli jest dobre zarówno dla matki jak i dziecka.