Pieluszki wielorazowe

Z obliczeniem dokładnej ilości pieluch wielorazowych wcale nie jest prosto. Jest to sprawa dość indywidualna i ściśle związana z wiekiem malucha, rodzajem pieluch i „systemem” pieluszkowania, którym będziemy się posługiwać. Tzn. niemowlęta zużywają najwięcej pieluszek, jeśli będziemy przy nich stosować pieluszki typu AIO (All-In-On), których wymiana wkładu na suchy jak w przypadku kieszonek czy w przypadku stosowania otulacza i wkładu jest niemożliwa, to nagle okaże się, że będziemy potrzebować ich pokaźny stosik, bo na dodatek nie schną tak szybko jak inne rodzaje pieluszek. Ponadto musimy się zastanowić czy chcemy kupić rozmiar one-size na cały okres pieluszkowania, czy np. kupimy część pieluszek o rozmiarze „S” na mini dupcię naszego niemowlaka. Poniżej przedstawiam przybliżony „kalkulatorownik pieluszkowy”, który może posłużyć do wstępnej analizy.

Najprostsza i zarazem najstarsza wersja pieluszki wielorazowej, na której wychowały się całe pokolenia– „nieśmiertelna” tetra. Uważam, że na początek, u malucha, który w zasadzie tylko konsumuje, śpi i się wypróżnia sprawdza się idealnie. Jest ogólnodostępna, tania i szybko schnie niestety jest mało chłonna, dlatego często trzeba ją zmieniać. W połączeniu z nieprzemakalnym otulaczem stanowi dobraną parę.

Pieluszki wielorazowe nie są dla każdego – z doświadczenia wiem, że nie sprawdzają się u leniwych z natury i nadwrażliwych, dla których samo słowo „kupa” to temat tabu. „Leniwce” mają zazwyczaj problem z samą logistyką, zaś „nadwrażliwcy” uważają pieluszki wielorazowe za „niehigieniczne”. A jak to właściwie z wielorazówką jest?

Pieluszki wielorazowe jakby to powiedział jeden z polityków mają „plusy dodatnie i plusy ujemne”. Co dokładnie mamy na myśli przeczytacie w punktach poniżej.

Wśród sceptyków używania pieluszek wielorazowych krąży mit zużycia wielkich zasobów wody i energii, których nie powstydziłby się wodospad Niagara.

Używając pieluch wielorazowych wcale nie potrzebujemy specjalnych akcesoriów. Wystarczy parę magicznych przedmiotów, które umożliwią nam sprawne eko-funkcjonowanie.