PlayPause
Slider

"Aromaterapia w ciąży" Wyróżniony

23 marzec 2017
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
W artykule skupiono się na podstawowym przeglądzie informacji na temat aromaterapii w ciąży, porodzie i okresie poporodowym, podkreślając ważne aspekty pomagające mamom i ich partnerom zrozumieć, w jaki sposób mogą z powodzeniem i bezpiecznie używać olejków eterycznych.

W aromaterapii stosuje się 100% czyste olejki eteryczne, które zostały wyprodukowane z ekstraktów korzeni, liści, kwiatów, kory lub łodyg. Nie należy ich mylić z olejkami zapachowymi, które nie mają terapeutycznych właściwości. Olejki eteryczne czyste mają siłę odmłodzenia umysłu, ciała, emocji i ducha. Stosowanie ich opiera się na starożytnej praktyce używania olejków eterycznych w celu wyleczenia. 

"Terapeutycznie" stymulowanie zmysłu węchu, odpowiedzi psychiczne, krążeniowe i oddechowe.

Aromaterapia korzystnie wpływa na stan związany ze stresem i lękiem towarzyszącym kobiecie od chwili poczęcia dziecka, poprzez okres trwania porodu oraz po nim. Esencje roślinne stymulują komórki czuciowe w nosie, które wysyłają chemiczne impulsy do limbicznego obszaru mózgu, które powodują uwalnianie substancji neurochemicznych do krwiobiegu. Te esencje są energetyzujące i stymulują wydzielanie endorfin, które uważa się za naturalne hormony gojenia, więc pomagają w łagodzeniu bólu. Kiedy wdychasz olejki eteryczne, twój oddech staje się powolny i pełny. Doświadczając strachu lub lęku oddech będzie krótki i gwałtowny.

Badanie w Oxford Brookes w latach 1990-98

W trakcie ośmioletniego badania z udziałem 8000 matek, stwierdzono, że aromaterapia była skuteczna w zwalczaniu bólów w trakcie porodu, a stosowanie olejków eterycznych zmniejszyło niepokój matek i strach, pomagając jednocześnie poprawić ogólne samopoczucie. Strach i niepokój to emocje, które mogą spowolnić lub utrudnić pracę podczas porodu lub sprawić, że kobieta rodząca nie będzie sobie radzić z bólem. Badanie wykazało spadek (aż do 0,4%) ilości stosowanych leków przeciwbólowych opioidowych przez matki, które stosowały aromaterapię podczas porodu.

W trakcie badań stosowano olejki eteryczne: lawendowy, Clary Sage (szałwia muszkatołowa), Frankincense (Boswellia carteri), olejek różany, jaśminowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, cytrynowy, mandarynkowy. Przy ich użyciu stosowano: masaż, były dodawane do kąpieli i do moczenia stóp, a następnie wcierane w czoło i dłonie.

Franzesca Watson jest jednym z wiodących na świecie specjalistów od aromaterapii. Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Międzynarodowej Aromaterapii. W swojej książce zatytułowanej „Aromatherapy Blends and Remedies” napisała: "ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń, kiedy olejki eteryczne są wykorzystywane niewłaściwie, szczególnie jeśli są bardziej wydajne (takie jak pennyroyal (mięta polna) i szałwia), jednakże w przypadku stosowania olejków eterycznych miejscowo w małych dawkach, bez wewnętrznego spożycia, nie powoduje zagrożeń dla ciąży.”

Pani Watson stwierdza również, że "stosowanie olejków eterycznych w czasie ciąży jest bezpieczniejsze niż stosowanie niektórych leków leczniczych, chemii gospodarczej i wpływ czynników środowiska naturalnego otaczającego kobiety w ciąży".

Wiele powodów, dla których nie używa się olejków eterycznych w ciąży opiera się na mitach, dezinformacji i braku wykształcenia. Przeszkodą jest także brak rozumienia, jak ciało „pracuje” w ciąży i w trakcie porodu. Są pewne oleje które nie powinny być używane, ale większość z nich akurat nie jest łatwo dostępna…

Niektóre oleje uważane są za "stymulujące", które pobudzają przepływ krwi w okolicy miednicy i macicy oraz stymulowanie menstruacji. Np. olejek z bylicy pospolitej (ang. Mugwort) był używany do stymulowania poronienia lub zapobiegania ciąży. Aby efekt był „skuteczny” musiał być on stosowany codziennie i w bardzo dużych dawkach i przez długi czas.

Niektórzy zalecają, aby nie używać lawendy w pierwszym trymestrze ciąży, jednakże dotyczy to tylko kwestii spożywania jej wewnętrznie, co może być dyskusyjne, ponieważ lawenda nie jest stymulantem macicy - według Roberta Tisseranda, który jest światowym ekspertem i doradcą w dziedzinie aromaterapii.

Tisserand potwierdza również, że olejek eteryczny różany może być używany w trakcie wszystkich etapów ciąży, ponieważ jest to środek zwiotczający macicę i pomaga rozluźnić więzadła, które umożliwiają rozszerzanie kości miednicy, a także pomaga w odzyskaniu elastyczności po urodzeniu. Nie ma żadnych dowodów na to, aby nie używać olejków eterycznych różanych we wszystkich etapach ciąży. Tureckie kobiety spędzają wiele godzin zbierając różane kwiaty do destylacji by cieszyć się z jego dobroczynnych właściwości w codziennym masażu.

Według Narodowego Stowarzyszenia Aromaterapii Holistycznej "ogólny mit" w aromaterapii dotyczy tego, że oleje do masażu zawierające olejki eteryczne, takie jak Clary Sage (szałwia muszkatołowa), Rose, Rosemary (olejki różane) mogą powodować poronienie, a zatem należy unikać w okresie ciąży. Autorzy, jak Ron Guba, Kurt Schnaubelt i Chrissie Wildwood zwracają uwagę na to, że:

"Nie zostały zarejestrowane przypadki poronienia lub wady wrodzonej wynikające z masażu aromatycznego przy terapeutycznym zastosowaniu olejków eterycznych".

Ostrożność jest uzasadniona przy stosowaniu olejków eterycznych WEWNĘTRZNIE (doustnie), ponieważ nie wiadomo wystarczająco o ich farmakodynamice (fizjologiczne skutki na ciele) i ich farmakokinetyce (jak przemieszczają się przez organizm - wchłanianie, rozkład i wydalanie). Wszystkie odnotowane przypadki śmierci ze względu na olejki eteryczne spowodowane były właśnie ich użyciem wewnętrznym (doustnym).

Znany naukowiec i doradca aromaterapii Ron Guba napisał artykuł "Mity toksyczności - faktyczne zagrożenia z użyciem olejków eterycznych" w którym wyjaśnia: "doustne spożycie olejków eterycznych powoduje ogólne i gwałtowne nasycenie organizmu (dostają się do krwioobiegu). Jednak wszystkie inne typy aplikacji nie wykazują takiego samego poziomu wchłaniania".

Kiedy rozważasz masaż aromaterapeutyczny zaleca się stosowanie 25ml oleju bazowego (lub kremu bazowego) do którego należy dodać w sumie 10-12 kropli 100% czystych olejków eterycznych w celu przygotowania mieszanki.

Poniżej znajduje się lista olejków eterycznych, które są bezpieczne w ciąży, ale najpierw trzeba wykonać test skórny (alergiczny), zwłaszcza jeśli masz delikatną skórę. Wystarczy zastosować rozcieńczony olej lub mieszaninę po wewnętrznej stronie ramienia (zgięcie łokcia) i poczekać na pojawienie się ewentualnych reakcji. Jeśli obszar staje się czerwony lub swędzi, wetrzyj w niego trochę oleju roślinnego i nie używaj ponownie tych olejków eterycznych. Jeśli reakcja alergiczna nastąpiła po zastosowaniu mieszaniny, możesz przetestować reakcję na dany – pojedynczy olejek eteryczny, wówczas dowiesz się, który Cię uczula.

Nierzadko u kobiet ciężarnych rozwija się tzw. nadwrażliwość skórna prowadząca do zwiększonej drażliwości skóry na czynniki zewnętrzne.

W przypadku stosowania olejków eterycznych możliwa do wystąpienia tzw. „chroniczna toksyczność” wymaga regularnego ich stosowania w dużych ilościach i w długich okresach czasu (z wyjątkiem olejków: ang. Wintergreen (Gaultheria procumbens i olejek brzozowy (ang. Sweet Birch) tzn. reakcja taka mogłaby nastąpić, jeśli ktoś miałby siedzieć w niewietrzonym pokoju codziennie używając dyfuzora stale i przy wysokich dawkach olejków eterycznych.

OLEJKI ETERYCZNE I BEZPIECZEŃSTWO ICH UŻYTKOWANIA W CIĄŻY

Następujące olejki eteryczne zostały wymienione przez "Federację Międzynarodową Profesjonalnych Aromaterapistów" (International Federation of Professional Aromatherapists) jako bezpieczne w użyciu podczas ciąży (uwaga nazwy angielskie):

 • LAWENDAIMG 20170321 193440886
 • CLARY SAGE (szałwia muszkatołowa) - od 37 tygodni
 • BENZOIN (benzoes)
 • BERGAMOT
 • BLACK PEPPTER
 • CHAMOMILE GERMAN
 • CHAMOMILE ROMAN
 • CYPRESS
 • EUCALYPTUS
 • FRANKINCENSE
 • GINGER
 • GRAPEFRUIT
 • GERANIUM
 • JUNIPER
 • LEMON
 • MANDARIN
 • MARJORAM SWEET
 • NEROLI
 • PETITGRAIN
 • ROSE OTTO
 • SANDALWOOD
 • SWEET ORANGE
 • PATCHOULI
 • SANDALWOOD
 • TANGERINE
 • TEA TREE
 • YLANG YLANG

Olejki bazowe

Ponieważ olej penetruje skórę (wnika w nią głęboko), ma sens używanie najlepszej jakości i najmniej przetworzonych olejów bazowych. Ważne jest, aby wybrać oleje nośnikowe, kremy lub płyny niewykonane z olejów mineralnych np. komercyjna oliwka dla dzieci, ponieważ są to produkty na bazie ropy naftowej i nie są korzystne dla skóry (mogą zubożać ją w witaminę D). Ważne jest również wybieranie płynów bazowych, które nie zawierają perfum. Wielu terapeutów wolałoby nie używać oleju nośnikowego, aby uniknąć alergii. Badania w tej materii nie są rozstrzygające, jednak aby zachować ostrożność, wskazane jest unikanie olejów na bazie orzechów. Jest cała gama innych możliwych baz pod olejki eteryczne:

Olej z pszenicy jest bogaty w kwasy tłuszczowe i ma najwyższą zawartość witaminy E niż którekolwiek z olejów roślinnych, a więc będzie skuteczny w odżywianiu skóry i pomoże zminimalizować pojawienie się rozstępów.

Olej z nasion dzikiej róży posiada zdolności gojenia się i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Ma wysoki poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tym Omega 3 i 6 oraz witaminę C.

Bardzo luksusowym olejem nośnikowym stosowanym podczas ciąży jest olej z Camellia (lub Olej z nasion herbaty). Gejsze w Japonii używają oleju z Kamellia regularnie, aby utrzymać piękną i delikatną skórę. Ten bardzo cenny i luksusowy olej uznawany jest od wieków w Azji Wschodniej.

Olej sojowy używany do produkcji świec posiada certyfikat organiczny (EcoSoya®, który jest uważany za najlepszy na rynku surowiec pochodzenia naturalnego do produkcji świec. W 100% biodegradowalny i nietestowany na zwierzętach. Soja wykorzystywana do jego produkcji pochodzi z upraw ekologicznych, jest wolna od pestycydów, herbicydów, toksyn i nie była modyfikowana genetycznie). Zawiera dużą ilość flawonoidów, lecytyny, steroliny i witaminy E. Nadaje się do wszystkich typów cery. Jest dobrym emolientem i poprawia nawilżenie skóry, a przy tym nie klei się i szybko wchłania.

Olejki do porodu

Zapach olejków eterycznych pomaga zmniejszyć lęki podczas porodu. Jeśli kobieta rodząca używała aromaterapii już w tracie okresu prenatalnego, uwarunkowywała podświadomość do relaksującego zapachu. Dzięki temu, do organizmu uwalniane są endorfiny, sprzyjające relaksacji i zmniejszające intensywność bólu porodu.

UWAGA !!!! - Olejki eteryczne nie powinny być stosowane w basenie urodzeniowym lub podczas kąpieli z noworodkiem - olejki eteryczne mogłyby drażnić oczy lub wrażliwą skórę dziecka.

CLARY SAGE (szałwia muszkatołowa)

Clary Sage to roślina pochodząca z Włoch, Syrii i Rumunii, Południowej Francji. Rośnie w suchej glebie. Olejek eteryczny jest destylowany z kwiatów. Zaleca się użycie Clary Sage od 37 tygodnia ciąży. Może być używany do wzmacniania skurczy – jeśli ciało jest gotowe to pomoże przyspieszyć poród. Może stymulować uwalnianie oksytocyny, dlatego jest wysoce zalecany do użycia podczas porodu. Intensyfikuje skurcze, aby otworzyć szyjkę macicy i przenieść dziecko w dół do miednicy i do kanału rodnego. Najprostszym i najczęstszym sposobem na użycie Clary Sage podczas porodu jest umieścić kilka kropli na suchej ściereczce i dać do wąchania zapach rodzącej, kiedy potrzebuje tego, aby pomóc sobie bardziej się uspokoić i zrelaksować. Aromat Clary Sage (szałwia muszkatołowa) (także wydobywający się ze świecy) wpływa na relaks, zmniejszenie napięcia mięśni, uspokojenie nerwów i zwiększenie skuteczności skurczów macicy. Można również umieścić 20 kropli oleju Clary Sage w 50 ml oleju nośnego i wykonać masaż delikatnie wokół brzucha, bioder, dolnej części pleców i miednicy. Ten sam masaż można wykonać świecą MAMI, w oleju bazowym - sojowym rozpuszczono olejek eteryczny Clary Sage (szałwia muszkatołowa). Tą mieszanka można także przetrzeć stopy i dłonie kobiet w trakcie porodu czy też kobietom, które na poród czekają. To świetny sposób na wprowadzenie olejku do organizmu. Olejek Clary Sage można również dodać do kąpieli dla relaksującego zanurzenia.

Olejki eteryczne do masażu i aromaterapii, które tworzą piękną synergię podczas porodu to:

Olejek różany - rozluźnia macicę, umożliwia rozszerzanie kości miednicy, a także przyspiesza odzyskanie elastyczności po porodzie.

Neroli - działa na układ nerwowy i ułatwia łatwe oddychanie, zwłaszcza podczas porodu. Ma działanie uspokajające, zwiększa dotlenienie organizmu, ułatwia dostarczanie krwi do mózgu i pomaga uniknąć kobietom hiperwentylacji.

Lawenda - pomaga stymulować krążenie i ma bardzo uspokajające działanie.

Clary Sage (szałwia muszkatołowa) - Ten olejek ułatwia rodzenie i pomaga oddychać „uspokajając dolną część rdzenia kręgowego”. Skurcze stają się silniejsze i regularniejsze.

Inne oleje zalecane przez położne i aromaterapistów do używania podczas porodu i urodzenia to:

 • BERGAMOTA
 • CHAMOMILE ROMAN
 • KRÓLEWSKA SAGE
 • EUKALIPTUS
 • GREJPFRUT
 • JAŚMIN
 • CYTRYNOWY
 • MANDARYNKA
 • MARJORAM SWEET
 • ROZMARYN
 • MIĘTA
 • YLANG YLAN

KIEDY MASZ WĄTPLIWOŚĆ
Skontaktuj się z naturalnym terapeutą, który wyjaśni wątpliwości co do stosowania naturalnych środków zaradczych, ziół i olejków eterycznych.


Na podstawie artykułu: "Aromaterapia w ciąży" Napisane przez Vicki Hobbs Phoenix Centrum Terapii Ciąży

KONTAKT z nami

FB https://www.facebook.com/candlesmami

Tel. (+48) 883-275-636

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.m

Iwona Sławek

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr kształtowania środowiska przyrodniczego, a także technik architekt. Ekolog z zawodu i pasji. Na co dzień realizuje się prowadząc własną firmę ECOekspertyzy (ecoekspertyzy.pl). Redaktorka naczelna portalu ekotropiciel.pl. Prywatnie mama trójki chłopców i córeczki Maliny. Ostatnią dwójkę dzieci urodziła w zaciszu domowym przy blasku wykonanych własnoręcznie świec candlesMAMI.

Komentarze  

 
0 # Monika 2019-05-27 18:55
Cześć, mało tu informacji o olejku sosnowym, który jest dla mnie ratunkiem na me wszelakie wirusowe przeziębienia. Dodam, ze jestem w 3m ciąży. Bez zastanowienia użyłam go ( z nośnikiem ) smarując klatkę piersiowa i stopy...
ogólnie to mam wrażenie, ze pomógł prawie od ręki ale czy jego użycie mogło jakos wpłynąć na rozwoju dziecka ????
Z góry dziękuje za odp i pozdrawiam

Monika
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Iwona 2019-06-03 07:52
Nie spotkałam się z badaniami wskazującymi by olejki eteryczne (a tym bardziej stosowane w rozcieńczonej postaci ) wpłynęły na rozwój płodu - ja tez używałam w tracie swoich ciąż i nadal stosuje olejki eteryczne do masażu i aromaterapii dla dzieciaków :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować