Problematyczne niedopałki papierosów

22 sierpień 2018
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Szacuje się, że co roku palacze zużywają około 6 bilionów papierosów, pozostawiając 800 000 ton niedopałków. Oprócz wysypisk tzw. pety trafiają do ziemi i do wód – poprzez kanalizacje sanitarne jak i deszczowe.

Większość filtrów jest wykonana z włóknistego materiału zwanego octanem celulozy, który jest rodzajem plastiku (w 1950 r. do produkcji filtra wykorzystano włókna azbestowe, jednak później okazało się, że są one bardziej szkodliwe niż niefiltrowane papierosy). Celem filtra jest uwięzienie toksycznych substancji z papierosa przed dostaniem się do płuc palacza. W niedopałku papierosa znajdują się resztki tytoniu, papieru i filtra. Sam filtr zawiera toksyczne i rozpuszczalne substancje (m.in. ołów i kadm), które mogą powodować śmiertelne skutki dla środowiska.

Niedopałki zagrażają zwierzętom wodnym i ptasiej faunie, które mylą niedopałki z pożywieniem.

rybypet

Niedopałki papierosów są małe i lekkie, te rzucone na ziemię są przenoszone zarówno przez wiatr, jak i spłukiwane przez deszcze. Na przykład w Victorii każdego roku do Zatoki Port Phillip wlewa się około 350 tysięcy niedopałków.

W Australii niedopałki stanowią poważny problem. Według badań przeprowadzonych przez Clean Up Australia, 7% tych pożarów buszu w Victorii zaczęło się od niedopałków. Aby ostudzić temperament palaczy wprowadzono kary za niewłaściwe utylizowanie niedopałków:

  • Grzywna dla osoby, która wyrzuca niedopałek od 75 do 289 USD.
  • Pali papierosy w niebezpiecznych okolicznościach, np. w suchym buszu: 462 USD dla osób fizycznych lub 750 USD dla przedsiębiorców .
  • Zwiększenie maksymalnej grzywny za zaśmiecanie resztkami papierosów do 5000 $ dla osób fizycznych i 10000 $ dla przedsiębiorców.

Recykling „petów”

W niektórych miastach na świece rozpoczęto program recyklingu niedopałków (San Diego, Salem's Cigarette Butt Recycling Program). Firma TerraCycle przetwarza niedopałki oddzielając tytoń od papieru. Elementy te następnie są kompostowane, a filtr papierosa zostaje poddany recyklingowi w plastikowe granulki.
recyclepet recyclprogra

Problem niedopałków motywuje niektórych do szukania inspiracji:

Ben Forman wpadł na koncepcje tzw. Cigg Seeds, która przewiduje, że w filtrach papierosów umieszczane będą nasiona roślin, które wykiełkują po wyrzuceniu odpadu. Industrial and Engineering Chemistry Research opublikował artykuł, w którym badacze stwierdzili, że ze zużytych papierosów można pozyskać substancje, które doskonale zabezpieczają stalowe rury przed rdzewieniem, natomiast w Australii, wskazano że część niedopałków może stanowić wsad do innowacyjnych cegieł.

zielo

Przystosowanie…

Royal Society Biology Letters opublikował artykuł, z którego wynika iż, włączenie niedopałków do gniazd zmniejsza obciążenie ektopasożytów gniazdowych u ptaków miejskich. Zachowanie to zaobserwowano m.in. u wróbli domowych (Passer domesticus )

http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/9/1/20120931.e-letters

https://greensalem.com/butt-bins/

https://wastemanagementausttralia.weebly.com/cigarette-butts.html#

http://www.drainstoocean.org/recycle-your-butts-program/

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Komentarze  

 
0 # Martyna 2019-02-19 10:00
Przerażające są te zdjęcia... Tak samo jak nieświadomość ludzka i niewychylanie się poza czubek własnego nosa. Mam tylko nadzieję, że się to zmieni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować