Najnowsze badania udowadniają, że w naszych organizmach krąży mikroplastik!

25 październik 2018
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W badaniu pilotażowym przeprowadzonym przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska i Uniwersytety Medycznego w Wiedniu po raz pierwszy odkryto mikroplastik w ludzkim stolcu - u wszystkich badanych!

Wyniki przedstawiono na międzynarodowym Kongresie Gastroenterologii UEG w Wiedniu (23 X 2018r.) i stanowią podstawę do dalszych badań na większą skalę.

Uczestnicy badania, pięć kobiet i trzech mężczyzn w wieku 33-65 lat, mieszkają w Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Polsce, Rosji, Japonii i Austrii. Prowadzili dziennik żywieniowy przez tydzień, a następnie oddawali próbkę kału do badania. Wszyscy uczestnicy spożywali żywność z naczyń z tworzyw sztucznych lub napoje z butelek PET, większość z nich spożywała ryby lub owoce morza. Nikt z badanych nie spożywał wyłącznie posiłków wegetariańskich.

Eksperci z Federalnej Agencji Środowiska przeanalizowali stolec uczestników w laboratorium w odniesieniu do dziesięciu najczęściej używanych tworzyw sztucznych na świecie. U wszystkich ośmiu osób wykryto mikroplastik w kale, średnio 20 mikroplastów na 10 gramów kału. "W naszym laboratorium udało nam się wykryć dziewięć różnych rodzajów tworzyw o rozmiarach od 50 do 500 mikrometrów" - wyjaśnia Bettina Liebmann, ekspert w Federalnej Agencji Środowiska odpowiedzialnej za analizy mikroplastów. Najczęściej w próbkach znaleziono PP (polipropylen) i PET (politereftalan etylenu).

"Ze względu na niewielką liczbę ochotników nie jesteśmy w stanie ustalić wiarygodnego związku między zachowaniami żywieniowymi, a narażeniem na mikrodrobiny", wyjaśnia Philipp Schwabl z Wydziału Gastroenterologii i Hepatologii w MedUni Wiedeń, "skutki posiadania mikroplastycznych cząstek znalezionych w ludzkim organizmie - w szczególności w przewodzie pokarmowym - mogą być badane tylko w kontekście większego badania ".

We wcześniej przeprowadzonych badaniach na zwierzętach wykryto mikroplastik w ich przewodach pokarmowych, jednak co istotne najmniejsze cząsteczki znaleziono też we krwi, limfie i wątrobie. Oznacza też że nasze organizmy mogą być pełne plastikowych drobin. Niestety z obecnych danych wynika, że te obce cząsteczki sa bardzo niebezpieczne: mogą uszkadzać tkanki, powodować stany zapalne, ułatwiać absorpcję toksycznych związków chemicznych

Plastikowe cząstki o wielkości mniejszej niż 5 milimetrów nazywane są mikrodrobinami. Są stosowany jako dodatek do produktów kosmetycznych (peelingi), ale powstają też poprzez rozdrabnianie, ścieranie lub rozkład większych części z tworzyw sztucznych w środowisku.

Globalna produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła od lat 50. XX wieku, a obecnie wynosi ponad 400 milionów ton rocznie. Szacuje się, że dwa do pięciu procent wyprodukowanego tworzywa sztucznego trafia do morza, gdzie odpady są kruszone i pochłaniane przez zwierzęta morskie i mogą dotrzeć do ludzi przez łańcuch pokarmowy. Ponadto jest bardzo prawdopodobne, że żywność wejdzie w kontakt z tworzywami sztucznymi podczas przetwarzania lub przez opakowanie - a więc również z mikrodrobinami.

Problem z mikrowłóknami

Te drobinki są tak małe, że nie ma obecnie dostępnej technologii w oczyszczalni ścieków, aby je wyeliminować. Zatem trafiają one do ścieków, a stąd do wód powierzchniowych i podziemnych. Czy w kranie z wodą pitną znajdują się mikrowłókna? Badania wykazują, że tak, ale to temat na kolejny artykuł, zatem śledźcie nas. Wkrótce napiszemy dlaczego my nie pijemy wody z kranu.

A skąd te mikrowłókna? M.in. z prania. Znaczna część naszej odzieży jest wykonana z materiałów syntetycznych (np. polary, niektóre pieluszki wielorazowe czy wkłady chłonne do nich też są szyte z polaru…) Podczas mycia uszkodzonych plastikowych włókien przez ścieki do rzek i mórz, a tym samym szkodzić nam i naszemu środowisku. Rozwiązaniem wydaje się Torebka do prania Guppyfriend jak zapewniają wynalazcy to pierwsze pragmatyczne rozwiązanie, które zapobiega dostawaniu się włókien mikroplastycznych do rzek i mórz poprzez pranie. „Połamane” włókna osiadają po praniu w rogach worka do prania i można je łatwo wyjąć i wyrzucić.
mikro

źródło: Artykuł na podstawie Assessment of microplastics concentrations in human stool – Preliminary results of a prospective study – Philipp Schwabl, Bettina Liebmann, Sebastian Köppel, Philipp Königshofer, Theresa Bucsics, Michael Trauner, Thomas Reiberger, presented in the scope of the UEG Week 2018 in Vienna on 24 October 2018.

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież