Niewolnicza praca dzieci dla siedmiu marek czekolady

29 listopad 2015
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kto z nas nie lubi czekolady czy kakao, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że kupując produkty pewnych marek przyczyniamy się do wspierania niewolniczej pracy dzieci. W 2009 roku prawie 2 mln dzieci pracowało na farmach kakao lub plantacji, większość z nich zostało nielegalnie przemyconych i sprzedawanych w niewolę.

Pomimo, iż żyjemy w XXI w. na Wybrzeżu Kości Słoniowej handel niewolnikami kwitnie jak nigdy dotąd. ONZ szacuje, że przetrzymuje się tam w roli niewolników ok 15.000 dzieci. Łatwo zwabić dzieci z rodzin dotkniętych ubóstwem gdzie rodzice czasami sprzedają je, sądząc, że będą one miały szansę na lepsze życie. Handlarze tylko czyhają na takie „okazje”.

Chociaż walka z niewolnictwem dzieci przy zbiorze kakao trwa od 2001r., niewiele się zmieniło. We wrześniu bieżącego roku (2015r.), wniesiono pozew sądowy przeciwko ośmiu koncernom –producentom wyrobów z kakao (m.in. Hershey, Mars i Nestle). W pozwie dowiedziono, iż firmy te czynią z konsumentów swoich produktów nieświadomych sponsorów handlu opartego na niewolniczej pracy dzieci w Zachodniej Afryce (skąd pochodzą dwie trzecie ziaren kakao na świecie). Na plantacjach pracuję dzieci w wieku od 11 do 16 lat (czasem młodsi). Przetrzymywani się w odosobnionych farmach, gdzie pracują od 80 do 100 godzin tygodniowo. Film Slavery: A Global Investigation (Niewolnictwo: Globalne Śledztwo) ukazuje relacje uwolnionych dzieci, które często spotykały się z brutalnością i przemocą.
                                                                   chocolate.end chocolate slave

Lista siedmiu firm produkujących czekoladę kosztem niewolniczej pracy dzieci:

 1. Hershey
 2. Mars
 3. Nestle
 4. ADM Cocoa
 5. Godiva
 6. Fowler’s Chocolate
 7. Kraft

Lista firm, które podjęły działania przeciwko niewolniczej pracy dzieci:

 • Clif Bar
 • Green and Black’s
 • Koppers Chocolate
 • L.A. Burdick Chocolates
 • Denman Island Chocolate
 • Gardners Candie
 • Montezuma’s Chocolates
 • Newman’s Own Organics
 • Kailua Candy Company
 • Omanhene Cocoa Bean Company
 • Rapunzel Pure Organics
 • The Endangered Species Chocolate Company
 • Cloud Nine

Na stronie www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl znajduje się spis sklepów z całej Polski, oferujących produkty Sprawiedliwego Handlu, który wyklucza pracę dziecięcą i niewolniczą, gwarantując zarazem rolnikom godziwe wynagrodzenie za ich zbiory, dzięki czemu ich dzieci, zamiast pracować, mogą chodzić do szkoły.


Robin Romano, fotograf, który intensywnie badał niewolnictwo i pracę dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej, na jednym z przeprowadzonych na ten temat wykładów zacytował jednego ze zniewolonych pracowników: "Powiedz im, gdy jedzą czekoladę, jedzą moje ciało".

Koalicja, aby położyć kres niewolnictwu dzieci i najgorszych form pracy dzieci w sektorze kakao.

http://www.slavefreechocolate.org/

źródło:

http://www.pjcvt.org/what-we-do/cocoacampaign/
http://www.viewzone2.com/chocolarte.html
http://usuncut.com/news/beware-of-these-10-popular-chocolate-brands-that-exploit-child-slaves/

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież