Szkodliwe mikrogranulki zakazane

01 styczeń 2016
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Mikrokulki z tworzywa sztucznego są używane jako środki złuszczające w setkach produktów do pielęgnacji na całym świecie, w tym do mycia twarzy, do mycia ciała czy w pastach do zębów. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary nie są wyłapywane przez filtry w oczyszczalni ścieków, lecz podróżują dalej. Nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także są przyczyną zatruć/ śmierci organizmów wodnych m.in. ryb.

Problem z mikroperełkami jest prosty: nie rozpuszczają się, tylko razem z wodą trafiają do środowiska. Ich niewielki rozmiar uniemożliwia filtrom obecnym w oczyszczalniach ścieków ich odseparowanie ze ścieków.

Według badań zespołu Lorena Rios z University of Wisconsin-Superior, w regionie Wielkich Jeziorach (w w Lake Erie) znaleziono od 1500 do 1,7 mln cząstek tworzywa sztucznego na milę kwadratową.

Mikrokulki są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego i dzikich zwierząt, które żyją tam, ponieważ mylą je z pożywieniem i połykają. Prowadzi to do ich śmierci, zatruć czy różnych chorób. Mikrokulki łatwo wchłaniają substancje chemiczne, które mogą potencjalnie wpłynąć na DNA gatunków, powodując ich deformacje. W jednym z badań, około 35% z 670 ryb badanych (łącznie 6 gatunków) miały mikrokulki w brzuchach. Belgijski toksykolog Colin Janssen zbadał też, że średnio każdy gram ciała małży zawiera jedną cząstkę plastiku. 
Zanieczyszczone ryby czy skorupiaki trafiają na nasze talerze! Problem jest naprawdę ogromny.
                                 microbeads Microbeads Enviro V3 01

Mało tego odkryto, zanieczyszczenie mikrogranulkami soli morskiej - każdy kilogram soli morskiej zawiera około 550 do 681 mikrokulek. Te niebezpieczne cząsteczki mogą prowadzić do uszkodzenia komórek i tkanek.

Ponieważ naturalne alternatywy istnieją, zakaz stosowania mikrogranulek w produktach higieny osobistej ma sens.
                                                           peeling

W Kalifornii zakazano wprowadzania środków do pielęgnacji z mikrogranulkami latem 2015r. Natomiast w grudniu 2015r. w USA w grudniu zatwierdzono ustawę, w której zakazuje się produkcji środków myjących, które to zawierają w składzie drobne cząstki tworzyw sztucznych (mikrogranulki). Wycofywanie zakazanych produktów rozpocznie się 1 lipca 2017 roku.

Johnson & Johnson, Unilever oraz Procter & Gamble zostały zobowiązane do wyeliminowania mikrokulek z produktów.
Od stycznia 2016r. wszystkie produkty do pielęgnacji ciała Adidas będą produkowane bez szkodliwych mikrogranulek.
Johnson & Johnson i P & G rozpoczął stopniowe wycofywanie z użycia mikroziaren polietylenowych (mikrokulki) w swoich produktach w 2013 roku, z ostatecznym celem ich wyeliminowania do końca 2017 r. Podobnie, L'Oréal ogłosił, że będzie eliminował mikrokulki ze swoich produktów do końca 2017 roku.

Artykuł na podstawie “Your Favorite Body Wash Might Be a Serious Danger to the Environment and Your Health” (http://greatist.com/) oraz businessinsider.com

POLECANE

Raport GREENPEACE o mikrogranulkach www.greenpeace.org/Konsum_Mikroplastik_Ratgeber_Juli2014_Auflage2.pdf

F
ilm o problemie związanym z mikrogranulkami
                                               mikogranulkifilm

Międzynarodowa kampania przeciwko używaniu plastikowych mikrogranulek w kosmetykach

Na stronie http://beatthemicrobead.org/pl/ można m.in. poznać listę produktów zawierających w składzie mikokulki. 

Ekotropiciel

Redakcja Ekotropiciela – jesteśmy rodzicami, którzy mając pod swoimi skrzydłami dzieci starają się wychować je w poszanowaniu praw natury. Współpracujemy ze specjalistami różnych dziedzin i ów wiedzą dzielimy się z Wami, mając nadzieję, że rozjaśniamy arkana ekologicznej wiedzy.

Strona: ekotropiciel.pl/

Artykuły powiązane

Komentarze  

 
0 # joanna 2016-01-04 16:54
zakazane to sa juz w Stanach i maja te produkty stopniowo wycofywac do konca 2017 roku. nie slyszalam jeszcze o podobnych ustaleniach w EU. Moze cos pominelam i ktos mnie oswieci, please?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Redakcja 2016-01-04 17:50
Zakaz w USA obowiązuje dopiero od 19.12.2015r. wtedy to podpisano stosowną ustawę (link do niej znajduje się w treści artykułu). Co do UE tak jak pisaliśmy proszę wejść w link na stronie Międzynarodowej kampanii przeciwko używaniu plastikowych mikrogranulek w kosmetykach, w dział POLITYKA http://www.beatthemicrobead.org/pl/polityka tam na bieżąco pojawiają się informacje dot. mikrogranulek na rynku międzynarodowym .

Cytuję joanna:
zakazane to sa juz w Stanach i maja te produkty stopniowo wycofywac do konca 2017 roku. nie slyszalam jeszcze o podobnych ustaleniach w EU. Moze cos pominelam i ktos mnie oswieci, please?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować